Aktuality

Běh na 7,5 km, dívky: Medaile z Vesce putují na sever, Nováková šestá
14. 2. 2011 pondělí 13:47
Blog Image

Návštěva Jacquese Rogge předznamenala start prvního závodu v bílé stopě, a to běhu na 7,5 km dívek. Atmosféra houstla, tepová frekvence všech 74 závodnic jistě stoupala a po nepřízni počasí z předcházejících dnů přibyla pořadatelům milá povinnost, neboť před závodem napadl sníh, a tak zdejší běžkaři Dukly Liberec museli pomáhat s úpravou stopy.

Krátce po desáté hodině vše vypuklo, Švýcarka Julia Philiponová otevřela startovní pole a hned za ní odstartovaly hlavní kandidátky na zisk cenného kovu. Jako dvacátá v pořadí se na trať vydala největší česká naděje Petra Nováková.

Od úvodních kilometrů bylo patrné, že závod nebude patřit velmoci v této disciplíně, nejlepší ruská běžkyně Lilija Vasiljevová doběhla až osmá s více jak minutovou ztrátou.

Závodu naprosto dominovaly severské země, které kompletně obsadily stupně vítězů. Po dlouhých dvanácti letech se Švédsko dočkalo zlaté medaile v běžecké soutěži, neblahý rekord pokořila se startovním číslem 25 Sofia Henrikssonová, která proběhla cílem ve vítězném čase 24 minut a 29,7 sekund. Za Švédkou se seřadila dvojice norských závodnic, druhá Krokan Thea Murudová ztratila 27,4 sekund a bronzovou medaili získala Losgard Hilde Landheimová s deficitem 33,2 sekund.

Horká česká naděje na zisk jedné z medailí Petra Nováková doběhla do cíle jako druhá, nicméně z dalšího pole jí předběhla ještě čtveřice závodnic, a tak se běžkyně karlovarského oddílu umístila na 6. místě. Po závodě sama přiznala, že pomýšlela na víc.

Další dvě české závodnice skončily na hranici třetí a čtvrté desítky. Petra Hynčicová
dojela 28. a Alena Schejbalová 31.

Rozhovor se Sofií Henrikssonovou
(1. místo, běh na lyžích 7,5 km, Švédsko)
Jaké jsou tvoje pocity bezprostředně po závodě?
Jsem překvapená, že jsem závod vyhrála a doufám, že ještě nějaká medaile tenhle týden bude. Závodit budu už zítra ve sprintu, tak uvidíme.

Rozhovor s Theou Krokan Murudovou
(2. místo,běh na lyžích 7,5 km, Norsko)
Jak jste spokojená s podmínkami závodu? Jako počasí, trať a podobně.
Počasí je celkem dobré, ale trať se mi nelíbila. Sníh byl bohužel mokrý.
Co je váš největší úspěch?
Asi právě tento závod. Je to pro mě opravdu veliký úspěch mít druhé místo ve světovém závodě.
A co říkáte Liberci?
Myslí
m si, že je to hezké město.

Rozhovor s Hilde Losgard Landheimovou
(3. místo, běh na lyžích 7,5 km, Norsko)
Jaké máš pocity bezprostředně po závodě?
Vlastně jsem dost unavená, ale závod se mi líbil. Myslím, že to byl dobrý závod a za třetí místo jsem moc šťastná.
Co říkáš na trať?
Trať pro mě
byla velmi těžká.
Měla jsi strach ze svých soupeřek?
Strach jsem měla hlavně ze Švédek a také z některých holek od nás z norského týmu.

Rozhovor s nejlepší Češkou Petrou Novákovou
(6. místo, běh na lyžích 7,5 km, Česká republika)
Jak se cítíš po dnešním závodě?
Jelo se mi vcelku dobře, lyže
jsem měla také dobré. Během závodu mě ale bolela záda.
Trať byla docela těžká. Není na ní kde odpočívat.
Jsi spokojená se svým šestým místem?
S výsledkem jsem docela spokojená, šesté místo je dobré, ale chtěla bych ještě medaili. Uvidíme příště.