12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Vizitka pořadatele  /  Liberecký kraj

Liberecký kraj

Poloha Libereckého kraje

Měřeno rozlohou vypadá na první pohled Liberecký kraj v porovnání s ostatními územními celky České republiky jako trpaslík. Se svými 3 163 km2 zaujímá totiž pouhá čtyři procenta její plochy a po hlavním městě Praze představuje druhý nejmenší region.

Pokud se  však bude posuzovat význam Libereckého kraje z hlediska ekonomiky, cestovního ruchu, turistiky a sportu, ale také historie či přírodních krás, bude jednoznačně patřit mezi absolutní špičku.

 

Rozsáhlá pohoří a hluboké lesy

Liberecký kraj je region ležící v severní části republiky při hranicích s Německem a Polskem. Typické jsou pro něj rozsáhlá horstva, hluboké lesy, dravé řeky a velice členitý reliéf krajiny s mnoha chráněnými územími. Na severu ho lemují tři výrazná pohoří: Lužické a Jizerské hory i západní část Krkonoš. Úhlopříčně ho zase protíná Ještědsko-kozákovský hřbet. Nejvyšším vrcholem kraje je krkonošský Kotel měřící 1435 metrů.

Ve 215 městech a obcích regionu žije v současné době 434 000 obyvatel, jejichž průměrný věk dosahuje 39,8 roku. Centrem a sídlem krajských orgánů je stotisícový Liberec. Dříve se kraj dělil na čtyři okresy - Liberec, Jablonec, Česká Lípa, Semily, dnes ho tvoří čtyřlístek stejnojmenných spádových oblastí.

 

Plná náruč přírodních krás

To, co každého z návštěvníků Libereckého kraje nepochybně uchvátí, je nádherná příroda. V okolí Turnova do něj zasahuje rozsáhlá část Českého ráje, unikátní romantické krajiny, v níž se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami – hrady, zámky i lidovou architekturou. Přidají-li se k tomu také podmanivé Jizerské hory, dravé Krkonoše, půvabný Máchův kraj, hrady a zámky Bezděz, Zákupy, Sychrov, Hrubá Skála, Valdštejn, Lemberk, Doksy, podzemní říše Bozkovských dolomitových jeskyní, vodáky oblíbená řeka Jizera, legendární symbol 1012 metrů vysokého Ještědu vypínajícího se nad Libercem nebo další přírodní skvosty, je zřejmé, proč tato oblast ročně přitahuje statisíce turistů z České republiky i zahraničí.

Na území kraje se rovněž nacházíLiberecký kraj několik významných hraničních přechodů, které doplňuje mnoho hraničních přechodů otevřených v rámci malého pohraničního styku. V souvislosti s rozšířením přeshraniční spolupráce zde byl v roce 1991 ustaven Euroregion Neisse-Nisa-Nysa.

Přírodní podmínky Libereckého kraje jsou ideální k provozování především zimních sportů. Není náhodou, že právě odtud vzešla převážná většina úspěšných českých reprezentantů v klasickém lyžování či biatlonu. Nejznámějšími zimními středisky jsou Liberec, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Bedřichov a Benecko.

 

Bohatá kulturní tradice

Liberecký kraj má převážně průmyslový charakter. Rozvinutý je především průmysl skla a bižuterie, výroba a zpracování plastů, nanovlákna, strojírenství, odvětví s úzkou vazbou na výrobu automobilů a potravinářská výroba. V oblasti dopravy sehrává důležitou roli výhodné spojení Liberce s Prahou - čtyřproudá rychlostní komunikace je umožňuje za pouhou hodinu.

Bohatá kulturní tradice celého regionu se odráží v mnoha stavebních a historických památkách a zařízeních. K zařízením nadregionálního významu patří v Liberci především Severočeské muzeum, Oblastní galerie, Krajská vědecká knihovna, Divadlo F. X. Šaldy, Zoologická a Botanická zahrada. K významným institucím patří například Sklářská muzea v Novém Boru, Kamenickém Šenově i Železném Brodu nebo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Okresní muzeum Českého ráje v Turnově vlastní sbírky z oblasti geologie, mineralogie a dokumentace zlatnictví a šperkařství, které jsou jedinečné nejen v rámci České republiky, ale i Evropy.

V regionu působí také vysoká škola - Technická univerzita v Liberci, která má fakulty strojní, textilní, hospodářskou, umění a architektury, mechatroniky a pedagogickou.

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%